Bastarddorfský kurýr

Internetové a počítačové noviny Č. 1

 

 

 

__________________________________________________________________________________________

Vážený příteli

Nečekáno a nepozváno, vstoupilo do tvého computeru první číslo internetových a počítačových novin Bastarddorfský kurýr. Kde se tady noviny vzaly, jak jsou distribuovány a jaký mají cíl? Jméno vydavatele není důležité. Noviny by měly podávat zprávy , měly by pobavit, částečně také poučit .

Najdeš zde rozhovory se zajímavými, ale i nudnými lidmi, recenze z kultury, zprávy z okolí i ze samotného Bastarddorfu, křížovky, testy, jazykové a počítačové kurzy, rubriku cestovatelů atd.. Co je ale hlavní, do Kurýra můžeš přispět i ty.

Můžeš zaslat svoje literární dílko, zprávu z nějaké zajímavé akce, vzkaz kamarádovi , tvůj inzerát se může objevit v rubrice Placená inzerce, můžeš samozřejmě napsat i kritický dopis redakci.. Doufáme, že se rozjede i rubrika Megafon, kdemůžeš vyřídit komukoli svůj vzkaz, domluvit si nějakou akcí, pozvat ostatní, dojednat spolujízdu a snad i Seznamka, protože mezi čtenáři je jistě dost nezadaných jedinců.

 

Kurýr je distribuován pomocí E- mailu nebo pomocí disket. Diskety jsou zatím roznášeny zvláštním poslem, nebo jsou zasílány poštou. Asi do tří týdnů prosím zašli nebo zanes disketu zpět do redakce. Pozor!!! Protože disketa je poněkud těžší, je třeba, abys při posílání dopis opatřil dražší známkou. Protože posel je dosti nákladný způsob distribuce, bude jedinou možností, jak získat B.K. mimo internet využití naší pošty.Pokud tedy chceš , aby ti bylo zasláno další číslo, přibal do obálky s disketou i další známku.a napiš zpáteční adresu! Uvítáme, pokud na disketě bude i tvůj příspěvek, vyluštění kvízu, tvoje připomínky k novinám atd.. Pokud si disketu ponecháš a nepošleš se známkou zpět, už nikdy, nikdy nebudeš moci pročítat Kurýra, což je nejhorší trest, jaký tě může potkat. Máš-li možnost využít služeb Internetu, připiš na disketu svoji internetovou adresu. Diskety zasílej do redakce na adresu:B.K. Jozev Kollert Žďár nad Metují 1 54955, nebo emajluj na adresu:

EGANA@BBS.INFIMA.CZ

 

OBSAH DNEŠNÍHO VYDÁNÍ

Zkomprimováno

2 - strana původního vydání

Těžkej Pokondr

2

Kulturní doporučení

2

Baraka

3

Poradna

3

Test

3

Megafon

4

Vysokoškolský klub- rozhovor s T.M, 5

5

Dojmy Quebečanky

6

Co vyzvonil gumový zvon.

7

Jazykový koutek + soutěž

8

Zimní táboření

9

Upozornění: Pokud se ti v průběhu listování objeví větší prázdné místo, je třeba chvíli počkat, protože se načítá obrázek. Mezi tím si můžeš dát čaj, nebo prolistovat nové číslo Extáze.

 

Bastarddorf i Police - mají nové starosty-jsou jimi pan Puschmann a pan Kadidlo Václav Havel navštívil Ústí nad Labem, 5.12. chodil po většině míst Mikuláš, Náchod a Polici poctila svojí návštěvou populární chlapecká skupina Lunetic, zemědělci chtěli vyhnat čuníky na dálnici, megabilbord pana Klause zničil spravedlivý Boží hněv, na Ostaši a Hvězdě se konalo Zimní táboření, Jan Landa si koupil nové kolo na zimu, aby se mu v záruce nerozbilo, v Suchodole se konal obávaný Lyžařský ples, v polovině prosince uhodily mrazy, pan vedoucí bastarddorfské prodejny pan Petr Job se dožil významného životního jubilea- gratulujeme., Clinton upustil nad Irákem několik bomb, sníh přišel a zase odešel stejně jako náš přítel z Berlína Herr Matouš a Mr Ježek z Budapešti, proběhla monstrózní multimediální show, Silvestr byl tradičně bujarý a zeměkoule se opět několikrát otočila okolo své osy.....

 

 

 

 

 

 

Těžkej Pokondr - Víc než Gottzila

 

Před nedávnem se mi dostal do mého resívru nový projekt naši známé pop - rockové kapely Těžkej Pokondr. Už při prvním poslechu jsem pochopil, že tato nahrávka nepatří do řady nudných a průměrných tytulů vycházejících poslední dobou na naší hudební scéně. Hned několik prvních taktů vás zaujme naprosto dokonale zpracovanou hudební stránkou. Počínaje výbornou aranží hudebních nástrojů přes výborně zazpívané vokály, společně s moudrými a laskavými texty patří mezi vážné adepty při letošním udílení cen Gramy.

Některé písničky, například Táta, bych si troufl sravnávat s takovými tytuly, jakými byly svého času Hurikán Dalibora Jandy, nebo Kristýnka Petera Nagyeho. Ale i ostatní se svou úrovní řadí mezi to nejlepší ,co se kdy u nás na hudebním trhu objevilo ( jak po stránce hudebně řemeslné tak i lidskou hloubkou svých textů ). V dnešní kibernetické době jsou připomínkou toho, co se pomalu z našich srdcí vytrácí - láska, kamarádství, lidská solidarita. Vyjadřuje se i k takovým závažným tématům jako rasová nesnášenlivost, nebo neobvyklá sexuální orientace ( Je jaký je ), ale zpracovává i záležitosti naprosto nevážné ( Vodka mizí ).

Ať tak, či tak se toto CD určitě stane vhodným dárkem pod vánoční stromeček ( pokud se redakční uzávěrka pozdrží, hodí se stejně dobře jako odměna za hezké vysvědčení ). Jen doufám, že tento umělecký počin nebude posledním a že se v brzké době dočkáme dalšího příjemného pohlazení ve formě krásných písniček skupiny Těžkej Pokondr.

 

pro Bastarddorfský kurýr František Kroupa

 

Zveřejňuji následující kulturní nabídku na nejbližší období.

Akce Městského divadla Dr. Josefa Čížka:

5.1. 1999 vystoupí slavné Divadlo Járy Cimrmana ve hře Lijavec.

12.1 1999 to bude neméně slavný soubor - divadlo Ypsilon a hra Vše pro firmu aneb otec svého syna od Karla Poláčka .

Obě představení jsou v rámci abonentního cyklu “M”. Můžete zkusit sehnat lástky v prodeji na poslední chvíli, ale raději v předprodeji na Kamenici v Náchodě. Doporučuji hned ráno od prvního dne, kdy se budou lístky na příslušné představení prodávat. Jinak nemáte holenkové šanci lástek sehnat.

Další představení, na které bych vás rád pozval je vánoční koncert , ve kterém se představí mimo jiné Orchestr Slávy Vorlové a jako sólista pan Manfred Koláčný.

 

 

BARAKA, aneb chytrému napověz, hloupého nech spát.

Kino se potemní a maraton reklam, šotů¨ a upoutávek se začal valit ze všech dolby sourond

reproduktorů v náchodském kině Vesmír.No co, pomyslím si, není to poprvé a ani naposledy.

Vždycky, když ta barevná , a k popukání veselá snůška nesmyslů dosahuje vrcholu, zapřísahám se, že příště přijdu alespoň o čtvrt hodiny později. Zatím jsem ale na konec vždycky podlehl představě, jak se rozsvítí sál a já si to mašíruji před zaplněným hledištěm na své místo , poté, co jsem si vyslechl od moudré paní uvaděčky proslov o oné známé výsadě králů. .

.Takže reklamní úvod máma za sebou a bez dlouhých nudných tytulků začíná koncert obrazu a hudby. Pro mne bohužel doprovázené kontrapunktem loupání burských oříšků linoucího se od dvojice sedící přede mnou. Zatím co se má představivost vznáší mezi chrámy v Kathmandů a nedozírnými výšinami Mount Everestu, duo burských oříšků se v agresivním crescendu stává stále nesnesitelnějším.První ze tří částí filmu , jakési andante na téma třetí svět končí a s ním končí i koncert mých sousedů.

Druhá část - prestisimo - o chudobě bohatých, je kontrastní k té předchozí a já zjišťuji, že konec burákového koncertu nebyl způsoben nedostatkem "hudebních nástrojů", ale že se mladý pár, který zřejmě neabsolvoval kurzy Guta Jarkovského oddává svým jistým osobním záležitostem přímo před mými zraky, lépe řečeno před filmovým plátnem z mého pohledu. .. To mne,stále aktivního klubaře znepokojuje víc, než předešlá buráková produkce.

Jen počkejte na poslední část, myslím si. Bohužel ani ta ( pro mne v tempu andante - comodo) neudělala na žádného z nich velký dojem. K vyvrcholení všeho se ke konci začalo ozývat příznačné funění a pochrupávání spojených hlav přede mnou.

Dodatečně jsem se dozvěděl o příčině naprostého nezájmu mých dvou spoludiváků.

Jednoduše si spletli promítací hodinu filmu. Po Barace totiž dávali jedem z četných Holywoodských výkalů..

No a co ještě říci k filmu samotnému?

Pro ty z vás, kteří ho viděli je zbytečné něco dodávat (zda jste usnuli, nebo se stejně jako já prolétli časem a prostorem je čistě vaše věc) a vás, kteří jste film neviděli je zbytečné do kina zvát, protože monopol pro vysílání již zkončil. Snad kdybyste měli štěstí a zahlédli film v zahraničí. Jazykové bariéry se bát nemusíte. Za celých sto minut nepadne ani jediné slovo a anglické titulky byly i u nás.

Tak šťastný let a snad i dobrou noc!

 

Pro Bastarddorfský kurýr František Kroupa

 

 

 

 

PORADNA

 

Pokud máte nějaký problém, pošlete ho na disketě či dopisem do naší redakce. My ho předáme našemu externímu psychologovi.

Případ první:

Slečna E. z Police se na mě obrátila s následujícím dotazem:

Já i můj chlapec pracujeme v Polici ve Vebě. Máme se rádi,ale v poslední době mám velký problém. Chceme si totiž koupit jachtu a můj chlapec trvá na tom, že chce jachtu modrou, já bych ale raději bílou. Stále se kvůli tomu trápím. Poraďte mi prosím.

Tak tady je dobrá rada opravdu drahá. Máte ale štěstí. Sám jsem před několika lety řešil podobný problém, jenže s koupí rodinné vilky. Já jsem si představoval vilu s hladkou bílou omítkou , moje partnerka ale toužila po domku s omítkou rýpanou. Celý problém jsem vyřešil následovně. U jisté realitní kanceláře jsem zakoupil dva domky vedle sebe. Jeden s hladkou a druhý s rýpanou omítkou. Podobné řešení bych doporučoval i Vám. Jeden víkend pak můžete trávit na modré jachtě Vašeho přítele, jeden na Vaši bílé.

Dr.Cynický

 

 

Správné odpovědi na poslední straně

Začneme něčím jednodušším: 1: Jak se jmenuje přehradní nádrž u České Skalice?

a) Roznož

b) Rohož

c) Rozkož

 

2.Kolik kilometrů čtverečních zaujímá tato přehrada?

a) 10

b) 12

c) 15

3. Kde můžeš najít v Náchodě podkovu prchajícího “Zimního krále”?

a) Na Masarykově náměstí

b) Na Karlově náměstí

c)Na Václavském náměstí

 

4. Jak se jmenuje vlastník zámku v Novém Městě nad Metují?

a) Bartoš

b) Bartoň

c) Baron

5. Kdo vlastní bývalý podnik Cotex?

a)Malajci

b) Korejci

c) Japonci

6. Na zámku v Náchodě se prohánějí příkopem 2 medvědi.

a) Dáša a Vašek

b) Ludvík a Dáša

c) Ludvík a Svoboda

7.Která hora je vyšší?

Szczieliniec Wlk. nebo Hejšovina ?

a) Szczieliniec

b)Hejšovina

c) Oba vrcholy jsou stejně vysoké

 

8.Kolik stojí jednosměrná jízdenka z Bastarddorfu do Police ?

a) 4 Kč

b) 6 Kč

c) 8 Kč

9. Kolik mostů přejede vlak, než se dostane z Police do Bastarddorfu?

a)5 b)6 c)7

 

Megafon

Redakce B.K. hledá redaktora sportovní rubriky.

Co vy na to, Karolíno, Berousi a další?

 

 

Kdo prodá či daruje špičku neboli lopatku k hůlce na běžecké lyže- průměr 10,2 mm.? (Myšleno kroužek, nově hrabku na Jesanku.)

Pavel Pinkava 0447/94018

 

Přijmu pěknou mladou černovlasou služku do 20 let do svého rodinného domku. Požadavky: znalost praní, vaření a nakupování, ochota pracovat na poli, schopnost zajistit menší opravy domku.. Nutný reprezentativní vzhled, veselá a kamarádská povaha. Větší finanční hotovost není překážkou.. Jako protislužbu nabízím ubytování zdarma.

0447/96240

 

Rozhovor B.K. se studentem University Palackého v Olomouci Tomášem Machem z Náchoda. Jedná se o chlapce poměrně bystrého se svérázným smyslem pro humor. Na VŠ to táhne již čtvrtým rokem a proto je schopen odpovídat i na ty nejzáludnější otázky. Pojídáme cukroví, pijeme čaj, diktafon bručí a hovor nenuceně plyne. Tak jdeme na to!

Jak vysoká je vaše škola?

Tak asi takhle.

Co vlastně nakonec budeš, když se učíš filosofii?

Neučím se jen filosofii, ale i němčinu, takže budu filosofem, který umí německy.

Každou chvíli čtu v novinové inzerci, jak firmy hledají filosofy. V jaké z firem zakotvíš?

Už teď nás lanařej, vlastně už od prváku nás sleduje každá lepší firma. O mě se právě pere Bosch, IPB a myslím, že to byly Britský aerolinie, tak jako ještě nevím.

Jaký základní plat požaduješ?

Tak samozřejmě alespoň těch čtyřicet tisíc, auto, sekretářku, mobilní telefon a nějakej ten byteček v Praze.

Jací jsou profesoři na vaší škole? Předpokládám, že se na každé škole mezi profesory najde alespoň jeden idiot.

To je právě ten omyl, na naší škole máme jen dobré profesory.

Vzpomínám si, že jsi svého času dělal nějaký “děkanát”...

To nebylo učitelem, to bylo mnou. Na tu zkoušku jsem se nepřipravil, takže jsem si to zasloužil.

Považuješ tuhle školu za užitečnou , nebo je to tak trochu zabitej čas?

Ne, určitě užitečná- člověk je mimo domov, je na kolejích...Škola mě baví.

A teď mimoškolní aktivity: Jaká je v Olomouci nejlepší hospoda a kolik tak za měsíc utratíš- samozřejmě za alkohol?

Bez komentáře.

Nemohl bys přece jen něco prozradit?

Pokud mi podepíšeš papír, že to nedostanou do rukou moji rodiče

Dobře, nahlašuji to do diktafonu.

Nejlepší hospoda- hm, jak se to vezme, jestli nejlepší pivo, nejlacinějěí, nejlepší utopenci....Teď jsme byli na periferii, jmenuje se to Na pile - tramvaj čtyřka a pětka konečná, pak asi sto metrů stále rovně. Mají tam do deseti hodin.Mají tam tři druhy piva, všechno do deseti korun, teď tam točej i Rychtáře, Vynikající utepenci, přátelskej personál. A kolik utratím? Hm, teď už se hodně omezuju, ale řekněme 500, 600 korun, nic drastického.

A jak to vypadá s děvčaty na kolejích?

Ano, i na kolejích jsou děvčata.

Nestyď se a povídej. Vyskytují se někdy i na vašem pokoji?

Tak, našlo se několik odvážlivkyň, který u nás i přespávaly, a některé přespávají už i pravidelně.

Co kamarádi? Pod pojmem filosof si představím obrýleného, rozcuchaného šílence...

Určitě tam také takoví jsou, ale moji kamarádi - člověk si najde sobě podobné kamarády, kteří mají něco společného.Ta skepse nás asi spojuje. V hospodě se o filosofii vůbec nebavíme, nepamatuju, že bychom se sešli v hospodě a zapadli do nějakého filosofického problému.

Pomohla ti škola nějak v životě?

Určitě, já myslím, že filosofii by měl studovat každej, to není o tom, co je pravde a co ne, spíš je to o tom, jak se má správně myslet a jak vyvracet názory někoho druhýho . Nutí to myslet člověka, určitě.

Nemůžu si pomoct, ale vždycky, když se s tebou bavím, máš opačný názory než já a všiml jsem si, že stejné je to u všech lidí, s kterými mluvíš. Není to tak trochu profesionální deformace?

Deformace?-To je úkol filosofa , znejisťovat svoje okolí. Nutit to okolí, aby přemýšlelo. Nejhorší jsou lidi, kteří už mají připravené odpovědi, aniž bych žekl otázku.Je třeba klást znovu otázky a trochu jinak, aby ten člověk pochopil.

Těšíš se ze školy do praxe?

Samozřejmě- že ne.

A na závěr veselou příhodu ze studií!

Příhoda to není ani tak veselá, jako spíše zajímavá. Je to o tom, jak hrajeme divadlo v hospodě. Tak si třeba představte, ži my normálně hrajeme divadlo. A nejzajímavější na tom je, že my to divadlo hrajeme v hospodě.

Hm, to je výborné, tomu jsem se s chutí zasmál. Díky za rozhovor.

Zdravím všechny čtenáře B.K.

připravil Jos.

 

 

Dojmy Quebečanky

 

Šefredaktor mě pozval psát článek o vaší zemi, viděno cizinkou. To je pocta se úcastnit těch novin, ale pozvání obsahuje past... Kdo chce slyšet ještě jednou litanie stereotypů o “české mentalitě”?

Vybrala jsem si mluvit první o jazyku. Ti, kteří mají jazykové znalosti vědí, že jazyk se skládá ze tří úrovní: slovní, semantické a gramatické. Slovní zásoba, to je obsah slovníku. Sémantika, to je smysl slov. Gramatika, vysvětlili vám co to znamená ve škole. Jako cizinka, moje česká slovní zásoba je omezená (vaše také, relativně), ale ona mě nestraší, i jeden stupidní počitač může to zvládnout.

V tom textu slovní zásoba není problém, ale všimli jste si určitě, že gramatika je bídná (to je jasné! od začátku, to je francouzský slovosled co čtěte!). Můžete si přestavit odkud odejdou francouzsky mluvící lidé, kdy chtějí tvořit “autentickou” českou větu.

Sémantika je fascinující sama o sobě. Dívejte se.

 

(Překlad quebečanských výrazů s ekvivalenty v češtině)

Nepobořuj se chlupy na nohách: Klídek!

Tahni si špalek: Sedni si

Dělat si vepřovou krev: Dělat si starosti

Být v džusu: Být moc zaměstnaný

Jdi prdět do tvých maminčiných kytiček! (dětská řeč) Vypadni!

Dělat vlak Dělat rámus

Citronová cena Bramborová medaile

 

Mám šťestí, prý umím dobře vyslovovat “ř” a věty typu “Strč prst skrz krk”. Ale musím dávat pozor, abych se nedostala do choulostivých situací... Například jsem o Vánocích vyprávěla, jak u nás pijeme 25.12 nápoj tzv. punč (tropické džusy, silný alkohol (vodka, tequila, rum atd.) a kusy čerstvého ovoce). “Ale pozor, vyprávěla jsem celé rodině i babičce a dědovi, že má punč chuť jako džus, pije se, aniž víme, jak silný opravdu je, to je “srát se””. Všichni se divali na sebe, a potom na mně. Chtěli se zasmát, ale zadrželi to... “No, opravdu to je srát se”, opakovala jsem. Nakonec řekla Marie potichu: “Nechceš říct zrádce?”

Anča

 

Žďárská klubovna zvaná Jednička nás prostřednictvím svého majitele Josefa K. pozvala na velkou společenskou akci, s jejíž prestiží se nemůže srovnávat snad ani vystoupení Davida Copperfielda nebo Televarieté.

19. prosince se po setmění stahovalo do Žďára vše, co mělo aspoň 2 nohy. Příjemně vytopená Jednička nás přivítala návodem k jejímu použití ( což zřejmě pár pomalejších jedinců nepostřehlo ) , v té chvíli ještě funkční promítačkou a jakýmsi horským krumpáčem, s jehož pomocí se do Žďára dopravil Bombr.

Většina příchodších dovalila i zásoby zajímavých poživatin stavu pevného i tekutého a dále nezbytnou fotodokumentaci, která se pak stala několika body celovečerního programu.

Když se v Jedničce nashromáždilo asi přes 20 lidí, začala první přednáška. Na starost si ji vzaly Naďa a Olga Macounovy a za pomoci velkoformátových ČB fotografií nás spravily o všeobecné situaci a každodenním životě na Ukrajině a v Rusku. ( O určitých zajímavostech nás přesvědčily i 2 barevné zeleninové pomazánky).

Dalšího výkladu se pak ujala Danucha. Ujala se však bohužel i Bubákovy promítačky, kteráž tímto vypověděla službu. a kterou po více než 20 minutovém všeobecném okounění zručně spravil Kapr truhlářsko- chirurgickým zákrokem. Program tak mohl pokračovat projekcí diáků z Korsiky a z Norska, na níž pak navázala delší besídka se spoustou diáků z Turecka , Pákistánu a Thajska, kterou si pro nás připravil Petr ze Strakonic a Lenka z “ Meříče”. V průběhu této promítací smršti přicházeli další a další zájemci o organizovanou kulturu, takže v bodě kulminace jsme spočítali 37 hlav všech možných národností a pohlaví. Pro zajímavost můžeme uvést i několik Statistických údajů. Největší zastoupení měla tradičně Police, následovaná domácím Žďárem , po dvou kusech dodali : Broumov a okolí , Náchod, Petrovice, Sucháč, Dřevíč, po jednom pak už zmíněné Strakonice a Č. Meziříčí, Smržovka, Guatemala, Bukovice, Moldávie a Kanada. Chyběl nám tu slibovaný zástupce Peru ( na jeden den se mu z hlavního města Limy nechtělo vycestovat), informace o této zemi nám však zprostředkoval Detektiv se zajímavými ČB fotografiemi a snad skutečnými příběhy. Téměř tajně proběhla zřejmě velice soukromá akce s názvem Paříž očima bankéře ( Klubař) , velkému zájmu se těšilo vyprávění Lenky o začátcích nového života v Guatemale se svým přítelem Titem ( Josifem?? ) . V místnosti č.2 , tzv. Ložnici, která sloužila i jako skladiště , probíhala současně výstava fotografié z Peru a z Kanady , zájemci se mohli obsloužit i albumy s fotodokumentací z Himaláje. Nutno podotknout , že program probíhal i v kuchyni, kde se účastníci mohli dozvědět spoustu zajímavých informací z rodinného i pracovního života . Netradičně pojal celou akci Kapr, který si tu asi příjemně odpočinul- jeho chrápání se ozývalo při výměně zásobníků do promítačky o jejíž “ mutaci “ se Bubák nechtěl nechat přesvědčit.

Lidé se kolem půlnoci začali trousit pryč. V té chvíli si další průběh večera vzal pod patronát Detektiv a vyvalil na nás místopisný test, který srazil sebevědomí nejednomu chvástalovi. Vítěznou trofej- (téměř prázdnou láhev vína ) získali Slunce a Erika. Ta nám pohovořila i o svých podnikatelských aktivitách v Číně. Nevalný výsledek testu byl zřejmě důvodem toho, že další ješitní jedinci opouštěli plac. Za chvíli ale už měli dobrý důvod litovat. Začínala totiž právě diskotéka moderátorů Rádia Bastard Vepře a Detektiva. Zmožené obecenstvo se jako zázrakem probralo k životu, když na jeviště vyskočila veselá Andrea a za pomoci tyče od záchodu zvaného Bahamy se začala svůdně svíjet. Detektiv neváhal a aktivně se zapojil do akce, jejímž výsledkem byl nepochybně zlatý hřeb večera. Mrožík alias Andrea Donatelli nám tu předvedla pěkný skautský skorostriptýz a téměř se jí podařilo ukořistit i Detektivovy trenky. Detektiv se ale srdnatě bránil a zachránil tak čest již pochovaného PK klubu. Společně nám tak poskytli skutečně vrcholný kulturní zážitek , po kterém se nám pak dobře pár hodin spalo. Poslední noční hlídku si vzal dobrovolně Jozev, takže celá akce dopadla bez nemilých překvapení. Za toto i za zorganizování celého dlouhého večera , který neměl v historii zřejmě obdoby , mu všichni srdečně děkujeme.

-PPP- (P.PinkPong)

PS: Náhodným nočním chodcům se asi naskytl pohled na nebývalou koncentraci motorových vozidel z mnoha zemí na dvorku Jedničky. Asi jsme už zpohodlněli a noční skauting v dešti už jen tak někoho nenadchne. O tzv. marnosti dalekých cest se nás pak snažil přesvědčit Jozev tvrzením:Tak vidíte, ani nemusím vytáhnout paty z domu a celej svět přijde za mnou, tak kam bych se hnal? “ Dnešní večer mu dal za pravdu.

 

 

 

JAZYKOVÝ KOUTEK

 

 

 

Anglický jazyk a já

Univerzální jazyk, kterým se domluví každé malé dítě.

Zrovna jsem nedával ve škole pozor.Měl jsem ještě ruštinu. Pomalu začínám. Všechno už zapomínám. To jsou nejčastější výmluvy, kterými přesvědčujeme svoje okolí, proč tento jazyk neovládáme, nebo jen koktáme a vybíráme z naší pětislovní slovní zásoby. TAK DOST!

Nebudeš sice mluvit hned, ale v každém čísle B.K. se dozvíš několik slovíček, která ti pomohou domluvit se v nejběžnějších situacích . Tady je

PRVNÍ LEKCE:

hrtan-larynx klisna- mare tratoliště-gore

 

_________________________________________

 

 

Německý jazyk

Že tě němčina nezajímá, protože to je hnusný jazyk? Pouč se z historie. Lidé před válkou se také neradi učili němčinu a jak se jim potom za války hodila, když chtěli kolaborovat a udávat. Takže s chutí do toho! Co je nového?

Ve všech německy mluvících zemích vstupuje v platnost nová pravopisná reforma. Do roku 2005 sice ještě platí oba způsoby pravopisu, od roku 2005 je již povinná nová forma. Největší změna se týká psaní ß , které se v některých případech nahrazuje ss. Protože Češi musí být vždy trochu napřed, je u nás nový německý pravopis povinný již od roku 2002.

 

Soutěž:

Najdi co nejvíce slov v nějakém cizím jazyce, která znamenají v češtině něco jiného ( třeba i sprostého).

Všechna slova budou zveřejněna v příštím čísle. Na řešitele, kteří vymyslí nejvíce slov nečeká v redakci žádná věcná cena.

 

 

 

 

ZIMNÍ TÁBOŘENÍ NA HVĚZDĚ

Ve dnech 4. a 5. prosince proběhl již 35.ročník Zimního táboření na Hvězdě. Tentokrát se ale polovina akce odehrávala i na Ostaši, odkud se otužilci přesunuli na Hvězdu.

Většina lidí ale naštěstí měla dost rozumu a tak přijela auty až v sobotu večer na Hvězdu. Našlo se i několik nadšenců, kteří si ve sněhu postavili stany a zachumláni do svých spacích pytlů přenocovali, Byli ale v menšině a musíme jen doufat, že se počet takovýchto zoufalců v příštích ročnících ještě sníží.

Asi nejzajímavější akcí kromě popíjení vynikajícího piva či osvěžujícího svařáku na chatě Hvězda, pálení fosilních paliv před chatou a pění písní starých kovbojů byla vynikající přednáška pana Košťála z Trutnova, který se před třemi roky zúčastnil výpravy do Himalájí. Krásné diapositivy doplnil poutavým vyprávěním, a tak nikomu ani nevadilo, že ho přednáška zdržela od piva. Následoval koncert populární cauntry skupiny

Bylo to prima.Děkujeme pořadatelům

Jos.

 

Vyluštění testu: 1c,2a,3b,4b,5a,6b,7c,8c,9c

Pokud jsi uhodnul méně než 6 správných odpovědí, tak se odsud rychle odstěhuj, ty ostudo!

 

 

Za pozorné pročtení novin a za další případnou spolupráci děkujeme.Aby byl ten rok 1999

alespoň tak špatný jako ten minulý přeje redakce.

Šéfredaktor- Josef Kollert

Zástupce šéfredaktora a vedoucí kulturní rubriky: František Kroupa

Malíř : Detektiv Dušan Šedek